Okul Kuralları

Servis hizmeti veren firmayla yapılan sözleşme Milli Eğitim Müdürlüğüne okul yönetimi tarafından sunulur. Aracın bakımlarının düzenli yapıldığı, hostesin ve şoförün yetki belgeleri okul yönetimi tarafından denetlenir. Servis aracı içerisinde her gün detaylı temizlik yapılır. Servis içerisinde belirli alanlarda çocukların binerken ve inerken kullanabilecekleri dezenfektan ürünler bulundurulur. Servis hostesi yolculuk esnasında öğrencileri dikkatle gözlemler. Servis, sabahları öğrencileri evlerinden alırken öğrencilerin evlerinin önünde hazır beklemeleri gerekmektedir. Hazır olmayan öğrencileri servis en fazla 2 dakika bekler. Servis yaklaşmadan 5 dakika önce şoför veliyi arar. Öğrenci okula gelmeyeceği günlerde veli servis yetkilisini ve okul yönetimini  bilgilendirir. Servis her çocuğu vaktinde evinden alır ve vaktinde bırakır. Servis şoförü saatte 40 km hızı geçmeyecek şekilde aracını kullanır. Kasislerde yavaşlar. Trafik kurallarına eksiksiz uyum sağlar Veli okula çocuğunun gelmediği günlerde de servis ödemesini eksiksiz yapar. Servis şoförü aracını temiz tutmak durumundadır. Araç içinde öğrenciler olsun ya da olmasın sigara içilmez.

Okulumuzun bahçesi ve binası içerisinde tüm birimler 24 saat kayıt altına alınan kamera kayıtları ile izlenmektedir. Veliler sene başında temsilci olarak belirledikleri kişilerin kimlik bilgilerini ve referanslarını kayıt formu dosyasıyla sunarlar. Bu belirlenen kişiler dışında kimse çocuklarımızı okuldan teslim alamaz.

Okulda teneffüs saatlerinde üst koridorlar, spor salonu ve bahçede üç ayrı öğretmen nöbetçi olarak görev almaktadır. Çocuklarımızın kayarak düşmesine engel olmak için yer temizliği öğrencilerin olmadığı saatlerde yapılmaktadır. Bahçe oyuncakları ayda bir bakımdan geçerek çocukların oyun sırasında zarar görmemeleri sağlanır. Okul giriş ve çıkış saatlerinde güvenlik sorumlusu bahçe kapısında beklemektedir. Randevusu olmayan yabancı kişiler ya da dışarıdan belge ya da malzeme getiren kişiler içeriye alınmamaktadır. Teslimatlar okul dışında yapılmaktadır. Kapı sürekli kapalı tutulmaktadır.

Öğrenciler okul formaları ile okula gelirler. Sadece Cuma günleri serbest kıyafet günüdür.
Öğrenciler gün içinde sınıflarını temiz ve düzenli tutarlar. Akşam sınıflarından çıkarken tüm sınıfı düzenleyerek temizlerler.
Öğrenciler tuvaletleri temiz kullanırlar. Su ve kağıt sarfiyatını engellemek adına tasarruflu davranırlar.
Sınıfta öğretmenler ders anlatırken sınıf kurallarına uyarlar.
Teneffüslerde arkadaşlarıyla uyum içinde oyunlarını oynarlar.
Doğru dilde iletişim kurarlar. Kendilerini ifade ederken empatilerini yüksek tutarlar.
Yemekhanede yemek sırasında tabaklarına yiyecekleri kadar yemek alırlar. Yemekten sonra tabaklarını kirli tabak, kaşık, çatal ,bıçak bölümüne yerleştirirler
Okula saatinde gelirler ve saatinde çıkarlar.
Okul kitap ve kırtasiye malzemelerini zarar vermeden kullanırlar.
Öğretmenlerinin verdikleri ödevleri yardım almadan yaparlar.
Çantalarındaki defter, kitap ve kalemlerinin okula gelmeden önce düzenlerler.
Kıyafetlerini temiz tutmaya özen gösterirler.
Birbirlerine, okul personeline ve öğretmenlerine karşı saygılı ve hoşgörülü davranışlar sergilerler.
Okuldaki evcil hayvanlara ve sebze ekim alanlarına hassas davranırlar.
Gereksiz enerji sarfiyatından kaçınırlar.
Sınıflarına yeni katılan arkadaşlarını gruplarına dahil ederler.
Okulun özel etkinlik günleri için hazırlıklarını eksiksiz yaparlar.
Okul yemek menülerinde değişiklik istemezler. Yemek ayrımı yapmamaya özen gösterirler. Dışarıdan yemek getirmezler.

Kurum yetkilileri veya ders öğretmenleri ile  görüşme yapmak istediklerinde görüşme gerekçeleriyle birlikte randevu talebinde bulunurlar.
Haftalık bültenleri ve duyuruları takip ederler. Çocukları ile hazırlamaları gereken bir proje varsa destek olurlar.
Çocuklarının sabah okula gelmeden kahvaltı ve diğer kişisel ihtiyaçlarının tam olmasına özen gösterirler.

Öğretmenlerin whats app üzerinden yaptığı duyurulara cevap vermek istediklerinde özel hatlarından öğretmene yazarlar.
Akşam saat 19: 00 sonrası ve hafta sonları öğretmen ya da okul yönetimi ile iletişime geçmezler.
Öğretmenlerin uygun gördüğü ders ve karne notlarına itiraz etmezler veya değişiklik talebinde bulunmazlar.
Öğrenciyle ilgili özel sorun ve talepleri toplu whats app gruplarından değil öğretmene özel yazarak bildirirler. Eğer bir cevap alamazlarsa okul yönetiminden randevu isteyerek sorunlarının çözümü için talepte bulunurlar.
Okulla ilgili olumlu ya da olumsuz fikirlerini veli whats app gruplarında paylaşmazlar. Whats app gruplarının toplu duyurular için oluşturulmuş olduğunun bilincinde olurlar.
Okulun bahçe ve doğa odaklı olması sebebiyle çocuklarının ek kıyafetlerini hazır olarak çantalarında gönderirler. Çocuklarının bahçeye çıkarılmaması talebinde bulunmazlar.
Okul yönetimi ve öğretmenler tarafından belirlenen eğitim müfredatında değişiklik istemezler. Çocuklarının okula gelemediği günlerde konunun işlenmemesi veya ertelenmesi gibi taleplerde bulunmazlar.
Öğrenci okula gelmeyeceği günlerde öğretmeni bilgilendirirler.
Toplu ya da bireysel olarak öğretmen ya da okul personeli için hediye almazlar.
Çocuklarının okulda aldığı eğitimi evde de uygulayarak eğitimin ancak takım ruhuyla başarılı sonuçlar vereceği bilincine sahip olurlar.
Veli katılımlarına açık özel etkinliklere katılmaya özen gösterirler. Katılamadıkları günlerde diğer velilerin de gelmemesi talebinde bulunmazlar.
Çocuklarını okulun giriş ve çıkış saatlerine uygun bırakırlar ve alırlar.
Okul whats app gruplarında kendi özel konularıyla ilgili duyuru yapmazlar.
Ders öğretmeni ya da okul yönetimini okul için oluşturulan whats app grupları ya da farklı gruplarda kurumu ve öğretmeni karalayıcı veya hakaret içerikli yazışmalar yapmazlar. Öğretmen ve okulla ilgili sorunları varsa bunu birebir görüşmeler ya da yazılı olarak okula sunarlar.

Eğitim sürecinde öğrencilerin ve öğretmenlerin ihtiyaç duyduğu eğitim materyallerini temin ederler.
Okulun temiz olmasına özen gösterirler.
Öğrencilerin okul kayıtlarını, devam ve devamsızlık çizelgelerini, Milli Eğitim Müdürlüklerine eksiksiz teslim ederler.
Öğrencilerle haftalık toplantılar yaparak, okul işleyişinde ihtiyaç duyulan konularda destek verirler.
Velilerin öğrencilerin eğitim durumu hakkında eksiksiz bilgilendirilmesini sağlarlar.
Sınıf ve okul kurallarına uymayan öğrencilerle birebir iletişime geçerek ailelerini bilgilendirirler. Aile ile birlikte ortak çözüm yolları ararlar.
Okul gezilerini koordine ederler.
Okula uyum sağlayamayan öğrencilerle yakından ilgilenip uyum sürecini kolaylaştırmaya katkıda bulunurlar.
Okulun güvenlik ve bakım sistemlerini eksiksiz yerine getirirler .
Okulun resmi kurumlara olan sorumluluklarını yerine getirirler.
Yurt içi ve yurt dışı okullarla bağlantıya geçerek ortak projeler yapılmasını sağlarlar.
Öğretmen ve diğer personelin işini eksiksiz yaptığını denetlerler.
Velilere yönelik dönem başı, ortası ve sonu olmak üzere üç toplantı düzenleyerek tüm okul faaliyetleri ve öğrencilerin ilerleme raporları üzerine bilgi verirler.

Okul bahçesi ve okul içi düzenli olarak her gün detaylı  temizlenir.

Okul içerisinde çocuklar ayrı bir okul ayakkabısı giyer.

Okula dışarıdan gelen kişiler galoş giyer.

Okul tuvaletleri saat başı temizlenir. Çocukların da okul tuvaletlerini temiz kullanmaları için düzenli eğitimler verilir.

Okul içerisinde kullanılan sıra ve masalar ahşap ürünlerdir. Plastik malzemeler okul içinde kullanılmaz.

Okulun arkasında bulunan evcil hayvanların kümesleri düzenli olarak her gün temizlenir.

Evcil hayvanların aşıları ve bakımları gününde yapılır.

Tavukların yumurtaları bekletilmeden toplanır.

Hayvanların yemleri bahçıvan kontrolünde düzenli olarak her gün verilir

Öğrenci kayıtları gerçekleştikten sonra okul yönetimi tarafından okul öğretmenlerinin olduğu whats app grupları her sınıf için ayrı oluşturulur. Bu gruplar oluşturulma amacı okulun genel duyurularının yapılmasıdır.

Whatsapp grupları üzerinden bireysel taleplerde bulunulmaz. Bu talepler direk öğretmen ya da veli ilişkileri departmanına iletilir.

Veliler kendi aralarında okul dışı yapacakları faaliyetlerde kurum öğretmen ve çalışanlarını davet etmezler.

Özel etkinlik günlerinde öğrenciler öğretmenlerinin belirlediği hazırlıkları yaparlar. Veliler etkinliğe kaç kişi olarak katılacaklarının bilgisini okul yönetimine verirler. Etkinlik sırasında her çocuğa bir görev verilir.

Veliler çocuklara verilen rol ve görevlerde eksik ya da fazla olduğuna dair yorum yapmazlar. Gösterinin bir takım ruhuyla sunulduğunu bilirler. Veli katılımlı olan gösterilere katılamayan velilerin yerine sınıf öğretmeni çocuklara eşlik eder.

Okulun yemek menüsü her ay web sitesi ve e mail ile tüm veliler bilgilendirilir. Yemekler okul mutfağında pişirilir. Hiçbir şekilde dışarıda pişirilmiş ve hazırlanmış yemek ya da ikindi kahvaltı malzemeleri kuruma alınmaz. Yemek menüsüne uyum sağlayamayan çocuklar ailelerinin evde hazırladığı yemekleri getirebilir. Ancak yemeğini sınıf arkadaşlarından ayrı bir ortamda yer. Öğrenci ve veliler okul yönetimi tarafından belirlenen yemek menüsünde değişiklik talebinde bulunmazlar. Öğrenciler dışarıdan paketli bisküvi ve çikolata gibi gıdalar getirmezler. Sadece meyve getirebilirler. Öğle yemeği saatinde öğrenciler masalarına tabaklarını kendi götürür, yemeğini ortaya konulan açık menüye göre yiyeceği kadar tabağına alır, peçete, çatal bıçak kullanarak yemeklerini yer. Yemek sırasında arkadaşlarıyla konuşmaz. Klasik müzik eşliğinde yemeğini yedikten sonra peçetesiyle masaya dökülen artıkları temizler. Tabaklarında yemek bırakmaz ve tabağını ve çatal bıçağını kirliler bölümüne götürerek yerleştirir. Sabahları okula kahvaltısını yapmış olarak gelir.

Öğrenci gelişiminde 6 Değere ( Farkındalık, Empati, Özgüven, Takım Ruhu, Yaratıcılık, Yaşam Boyu Öğrenme ) Odaklı Eğitim ile amaç çocuklarda sağlam temelli davranış modellerinin geliştirilmesini sağlamaktır. Okul içinde çocukların her davranışına bu değerleri yansıtmak adına sadece öğretmenler değil tüm ekip katkı sağlar.

Dezavantajlı Öğrencilerin Eğitimi Öğrencilerimizin kayıtlarının kabul edilme döneminde her öğrencimizin yaş grubuna göre rehber öğretmenimiz ve sınıf öğretmenimiz tarafından testler yapılır. Bu testlere göre özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarımızın doktor ve psikolog raporlarına göre ihtiyaç duyulursa eğer gölge öğretmen eşliğinde öğrencimiz olurlar. Öğrencimizin gelişim raporları psikoloğumuz ve sınıf öğretmenimizin kontrolünde ayda bir düzenlenerek veli ile paylaşılır.