Sanat Dersleri

Bir hazine kutusu hayal edin!… İçinde resim, müzik, dans…. Kutunun üzerinde kocaman harflerle yazılı olan ise ;

SANAT…

Hepimiz kendimizi farklı yöntemlerle ifade ederiz. Bazen bir gülümseme, bazen bir şiir ya da dans ile… Konuşmak en önemli iletişim aracı desek de, çok zaman onun yerini alan çok daha özel araçlar vardır. Mozart’ın biricik babasına bir doğum günü kutlamasında söylediği gibi;

Sevgili babacığım! Duygularımı şiirle aktaramam, şair değilim, kendimi gölgeler ve ışıkla ifade edemem, ressam değilim, düşüncelerimi hareketlerle de açıklayamam, dansçı değilim. Ben kendimi en doğru bestelerle anlatabilirim.

Ya da Frida’nın hayatını adadığı aşkı Diego ile yaptığı diyalog;

Mutluluk nedir, biliyor musun? diye sordu Frida, muzip bir bakışla.

‘Sosyalizm olabilir ya da belki nirvana.”dedi Diego

Hayır öyle değil, şu an mutluluk nedir? Dedi Frida

”Sıcacık öğle yemeğini getirdiğin çiçekli küçük sepet.” Deyince Diego, Frida en özel tablosunu fırçasına döker ve mutluluğu resimle anlatır.

Peki ya dans…

O da mı kendini ifade etmenin başka bir yolu?

Tchaikovsky’nin’ Kuğu Gölü Balesi’ müzikalinde , hırslarını ve masumiyetini bale gösterisinde anlatan Nina gibi iç dünyasını ayak parmaklarının üstünde anlatmak…

Sanatın var oluş sebebi olan bu üç dalı drama ve yabancı dil eğitimi ile birleştirerek çocuklarımıza küçücük yaşlarında öğretmekteyiz.

MÜZİK

Müzik, okul öncesinde en önemli derslerden… Fısıltılarla mırıldanarak ta başından anlatıyorsun içindekileri. Sol’le, mi’yle, do’yla. Kafiyeyle ölçüyle. İlacın kralı müziktir anlayacağınız. Bu girizgahtan sonra size anlatacağımız şey müziğin önemini kuvvetlendiriyor. Müzik, anne karnından itibaren öğrenme gelişim sürecinin bir parçasıdır. Okul öncesi dönemde de müziği dinleyen çocuk, sessiz olmayı, dikkatini yoğunlaştırmayı, sesleri tanımayı ve ayırt etmeyi öğreniyor. Şarkı söyleyen çocuk bu sayede sesini kullanmayı da öğrenir. Müzik aletlerini kullanırken de enerjisini olumlu yollarla dışa yansıtır. Sesleri keşfederek kendi ritmini yaratır. Böylece enstrüman çalma becerisi kazanır. Bu da çocuğun başarı ve güven duygusunu geliştirir. Bu sebeple alanında tecrübeli öğretmenlerimizle çocuklarımıza iyi müzik dinlemeyi ve müzik aleti çalmayı öğretiyoruz.

RESİM

Sanat tüm insanları bir araya getirir. Ne demiş Mustafa Kemal Atatürk ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’. Yaşasın sanat ve sanat’a âşık olanlar. Başka bir dünya olabilir. Biz değiştiremediysek çocuklarımız değiştirecek bu dünyayı. Sevgiyle, aşkla, hoşgörüyle, akılla bilimle ve tabi ki sanatla.

Peki, resim çocuklarımızın bakış açısını değiştirir mi? Cevabı çok kısa ve net: Değiştirir.

Duygularını açığa vurmasını güçlü bir konsantrasyona kavuşmasını daha mutlu, özgüvenli bir birey olmasını kolaylaştırır.

Göz ve el koordinasyonunu sağlar.

Kişiliğini arzularını kaygılarını yansıtır.

Çocuk konuşarak ifade edemediklerini resim yoluyla ifade edebilir.

Çocuk resim yaparak duygusal, algısal, gelişmeye yol bulur.

Soyut düşüncelerini çizgi renk ve leke ile somutlaştırır.

Bu yolla çocuk kendini yapmış olduğu resimlerle keşfeder.

Haydi anne ve babalar çocuklarımızı özgür bırakalım. Diledikleri gibi hayallerini, duygularını, düşüncelerini boyalarla buluştursunlar. Küçücük yaşta öğrenirlerse renklerin dilini, doğayı, evreni yeni bir bakış ile anlayıp koca bir kalple severler.

DANS
Bizim toplumumuzda başarının ölçütü, dereceye girmek, yüksek puan almak, parmakla gösterilen bir öğrenci, doktor, mühendis, avukat olmak… Başarının sınırlarını bu şekilde çiziyor adeta yarış atı yetiştiriyoruz. Daha hızlı koşsun, birinci olsun, herkesi geçsin diye hayatı bir yarıştan ibaret göstererek onların hayallerini, yeteneklerini, potansiyellerini hiçe sayıyoruz. Oysa çocukluğunu iyi bir ortamda ve yeterince eğlenmeden geçiren biri baskı altında oluyor çoğu zaman. Çocukluğun, yaşlılarla özgür ilişki kurulan,  yaratıcı bir iklimde  geçirilmesi gerekir. Bu nitelikte çocukların yetiştirilmesinde dansın da rolü vardır. Dans kendilerini başka bir şekilde ifade ediş biçimidir.

Müziğin temelinde dans ve eğlence vardır. Eğer çocuklarımız müzikle ilgileniyorlarsa öğrenmeleri daha kolay olur. Çocuklar, dans ederken yaptıkları hareketlerle duygularını ifade etmeyi sağlayıp estetik algılarını geliştirir. Vücut koordinasyonlarını arttırarak grup dahilinde uyumlu hareket yeteneklerini geliştirirler. Çocukların duygusal gelişmelerine ve sosyalleşmelerine de  büyük katkı sağlar.

DRAMA

Drama ve Matematiğin Sanat, Bilim, Doğa ve Müzikle Dansı…

Matematik dersi ilkokul çağından itibaren dünyanın her yerinde çocuklarımızın korkulu rüyasıdır. Matematiğin tanımı acaba yanlış mı yapılmaktadır? Matematik; formül, çarpım tablosu ve kümelerden mi ibarettir? Ya da Hintli matematikçi Srinivasa Ramanuja’nun bizlere öğrettiği gibi matematik hayatın merkezi midir?