Matematik

Öngörüdür.

Kendini ifade ederken karşı tarafın yerine kendinizi koyabilmektir.

Doğru plan ve program yapabilmektir.

Zamanı doğru yönetebilmektir.

Kişinin kurduğu bir cümlenin arkasından ne geleceğini analiz edebilmektir.

Takım arkadaşıyla görev paylaşımını bilmektir.

Kısacası, matematik hayatın kendisidir. Drama ise hayatın en merkezini yaşayabilmektir. Biz Focus on Kids ailesi, drama derslerimizde yine matematik ile şekil alan sanat, doğa, bilim ve müziği de dahil ederek birbirinden farklı eğitim programları düzenlemekteyiz. Kurum müdürümüzün de aktif rol aldığı drama etkinliklerinde dünya tarihine adını yazdırmış filozof, ressam, müzisyen, oyuncu ve bilim adamlarını drama içinde yer edindirerek çocuklarımızın dünyalarına en derinden dokunmaktayız. Etkinliklere göre farklı dillerde yapılan drama etkinlikleri ile çocuklarımız kendine güveni daha çok artan bireyler olmayı başarmaktadır.

—–

Matematik konusunda kafamızda yıllardır birikmiş bir çok soruya Stephen Hawking tarafından örnek gösterilen Maarit Rossi adlı Finlandiyalı matemetik öğretmeni ile yapmış olduğumuz sohbet sırasında cevap bulduk.

Matemetiğin bizlerin hayatındaki önemini Stephen Hawking şöyle anlatır; ‘Evrenin dilini anlayabiliyorsanız bunun sebebi hayatın matematiğidir. Unutmayınız ki her sıra dışı insanın başarı hikayesinde hayatın matematiğini çözmek vardır.’ Maarit, anaokulundan lise son sınıfa kadar her yaş grubuna matematik eğitimi vermiş bir öğretmen. Dünyaya ismini duyurmuş bu öğretmeni ilk tanıyacağımız gün karşımızda son derece teknik konular anlatan, söylediği bir çok cümleyi anlatmakta zorlanan bir hal beklerken son derece renkli ve şık kıyafetlerle, gözlerinin içi parlayan, yüksek enerjili bir kadın bulduk. Kendisine matematik için görüşlerini sorduğumuzda ise hiç beklemediğimiz cevaplar aldık.

Matematik;

Doğduğumuz günden ölümümüze kadar zihnimizi açık tutmaktır. Gözlem yapmaktır, doğru planlar yapmaktır, anlamaya çalışmak, anlatmaya çalışmaktır. Çok yönlü düşünmektir, bir sonraki süreci kurgulayabilmektir. Hayal edebilmektir, sevebilmektir hayatı ve hayata ait olan her şeyi…

Kısacası matematik hayatın kendisi demektir.

Biz ‘Focus on Kids ailesi’, matematiği çocuklarımıza drama, müzik dersi, sanat dersleri dans ve yoga derslerinin içeriğinde hayatın anlamı olarak veriyoruz.

Hayatın içindeki matematik…

5 yaş grubu çocuklarımıza pazarda matematik dersi vermek…

Bir matematik dersimizden örnek;

5 yaş öğrencilerimizi pazara götürerek çocuklarımızı uygulamalı olarak ürünleri satan ve satın alan olarak ikiye böldük. 20 dakikalık süreç şöyle işledi;

Önce tezgahtaki fiyatı sormak, daha sonra başka bir tezgahta fiyat araştırması yapmak, alıma karar verince pazarlık yaparak indirim yapılmasını istemek, daha sonra bir rakamda anlaşarak tartıda kilo ölçümü yapmak, parayı vermek ve para üstünü almak . Cebinde kalan parayı saymak ve buna göre başka neler alabileceğini hesaplamak. Alacağı malzemelerle okulda hangi yemekleri pişirebileceğini ve bu yemeklerden kaç kişinin karnını doyurabileceğini hesaplamak. Hangi sebzeden alırsa daha çok kişinin karnını doyurabileceğini analiz ederek doğru fiyata doğru ürünü almak.

Bu yirmi dakikalık çalışma ile çocuklarımız;

Yıllardır ders kitaplarında;’ Bugün pazara gittim, cebimde 10 lira vardı. 2 kilo domates aldım kilosu 3 liradan, toplam elimde kaç lira kaldı?’ Soru ve cevaplarının ezberlenerek, sadece rakamlarla yazılması yerine pazarda insanlarla iletişim kurarak ve takım çalışması yaparak alıcı ve satıcı grupları oluşturarak, matematiğin ders kitaplarından ziyade hayatın her alanında olduğu bilincini yerleştirerek, defter kalem kullanmadan kafadan hesap yaparak hızlı düşünüp çabuk karar verebilme yetilerini geliştirdiler.

Verilen eğitimlerin hayata uyarlanmasını sağlamanın eğitimdeki başarının püf noktası olduğunu bu şekilde anlatabiliriz.